loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > קריאת אמנסטי למיצוי הדין בסודן

קריאת אמנסטי למיצוי הדין בסודן

פורסם ב02/09/2014
ע"י אלעד כהן
ארגון אמנסטי אינטרנשיונל דורש להעמיד לדין את האחראים להרג הלא חוקי והעינויים של מפגינים בסודן

יש לשים קץ לדיכוי האכזרי של מחאות בסודן ויש להעמיד לדין את חברי כוחות הביטחון האחראים להריגתם, פציעתם ועינויים של מפגינים, כך אמרו היום (3/9) אמנסטי אינטרנשיונל והמרכז האפריקאי ללימודי צדק ושלום (ACJPS) עם פרסום דו"ח בנושא.

הדו"ח, 'מופרז וקטלני: שימוש בכוח, מעצרים ועינויים כנגד מפגינים בסודן', מביא עדויות להפרות זכויות אדם שבוצעו על ידי כוחות הביטחון נגד מפגינים לא-אלימים ברובם במהלך השנתיים האחרונות. הוא חושף דפוס מטריד של מעצרים ומאסרים שרירותיים, עינויים ושימוש מופרז בכוח, לרבות שימוש בנשק חי שגרם לעשרות הרוגים ופצועים. הוא גם חושף מצב נפוץ של חסינות מעונש בה המואשמים בהפרות כגון אלו לא מועמדים לדין.

" משמעות הדיכוי האלים של המחאה הייתה שאנשים שהביעו טענות אמיתיות כלפי הדיכוי הממשלתי והצנע הכלכלי נתקלו אלות, מכות וכדורים", אמרה מנאר אידריס, חוקרת סודן באמנסטי אינטרנשיונל.

"השימוש בכוח לא נחוץ ובלתי מידתי, ולעיתים בכוח קטלני, על ידי כוחות הביטחון נראה כניסיון מכוון לדכא את המחאה. העדר האחריותיות מצד המשרתים בכוחות הביטחון ממחיש את התרבות המסוכנת של חסינות מעונש ששוררת בסודן", אמרה קתרין פרקס, מנהלת תכניות במרכז האפריקאי ללימודי צדק ושלום.

הדו"ח סוקר ארבע הפגנות שפוזרו באלימות על ידי המשטרה, שירות המודיעין והביטחון הלאומי (NISS), וכוחות ביטחון אחרים. מדובר בהפגנות שהתרחשו  בכל ברחבי המדינה ביוני 2012 ובספטמבר-אוקטובר 2013, כמו גם בהפגנות  באוניברסיטת אל ג'זירה בדצמבר 2012 ובאוניברסיטת חרטום במרץ 2014. 

תגובת הממשלה להפגנות אלו אופיינה בשימוש מופרז בכוח, מעצרים שרירותיים, עינויים והתעללויות אחרות. המפגינים הוכו ונורו בכדורי גומי ובאש חיה על ידי כוחות הביטחון. לפחות 185 נהרגו במהלך ההפגנות ב-2013.

  שימוש לא חוקי בכוח

במהלך ההפגנות ב-2012, 12 מפגינים – עשרה מהם ילדים – נהרגו מירי ביום אחד. מתוך 185 ההרוגים בהפגנות ב-2013, הרוב נורו בחזה או בראש. רבים אחרים נורו בגב. נמצא כי אחד מההרוגים נפצע מירי ולאחר מכן נורה שוב מטווח אפס.

היו מספר מקרים בהם דווח שכוחות המשטרה ושירות המודיעין והביטחון הלאומי חסמו את גישתם של המפגינים לבתי חולים או עצרו מפגינים פצועים בזמן שאלו חיפשו טיפול רפואי. אחרים בחרו לא ללכת לבית החולים עקב הפחדות וחשש שייעצרו.

מעצרים שרירותיים ומאסרים

מאז 2012, מאות מפגינים – לרבות עשרות מגיני זכויות אדם, חברים במפלגות אופוזיציה, סטודנטים ופעילים אחרים – נעצרו והוחזקו בבידוד ללא שהוגש נגדם כתב אישום. דווח כי רבים מהעצורים עברו התעללויות, ספגו אגרופים, בעיטות, מכות חשמל והוכו בצינורות גומי על ידי סוכני שירות המודיעין והביטחון הלאומי.

דיווחים מצביעים על כך שחלק מהעצורים אולצו לעמוד בחוץ במשך שעות בחום בזמן שאחרים הוחזקו בתאים שבהם נשמרו בכוונה טמפרטורות נמוכות. חלקם  אולצו להישאר בתנוחות כואבות ואחרים אוימו  באונס וספגו לימות מילולית בעלת אופן מיני. רבים הוחזקו בתנאי צפיפות קשים ונמנעו מהם אוכל, מים, וגישה למתקני היגיינה בסיסית.

חסינות מעונש

למרות עדויות מהימנות על הפרות זכויות אדם, ממשלת סודן לא ערכה חקירות מיידיות, יסודיות, בלתי-תלויות ויעילות, ולא נקטה צעדים למתן פיצויים לקורבנות. למרות שהוקמו ועדות להן ניתן המנדט לחקור את האירועים, הרכבן, הפרמטרים של  החקירות וממצאיהן מעולם לא פורסמו.

החסינות המעוגנת בחוק שמקבלים פקידי ממשל, לרבות אנשי המשטרה וחברי שירות המודיעין והביטחון הלאומי היוותה מכשול לאחריויות, שכן היא יצרה מכשולים משפטיים בפני חקירות ותביעות יעילות של הפרות זכויות אדם.

שנה לאחר הפגנות 2013, רק אחת מתוך 85 התלונות הפליליות שהוגשו על ידי משפחות הקורבנות הגיעה למשפט. קורבנות ובני משפחותיהם שהגישו תלונות פליליות נתקלו בחוסר רצון של הרשויות לחקור את המקרים. חלק מאלה שהגישו תלונות עמדו בפני הטרדות ואיומים, ומתוך היכרות עם סיכונים אלו, רוב הקורבנות לא ניסו לדרוש צדק.

"הקורבנות ומשפחותיהם עדיין מחכים לצדק, ויש צורף דחוף בחקירות שקופות, יסודיות ובלתי תלויות של מקרי ההרג, המעצרים השרירותיים, העינויים וההתעללויות האחרות כלפי מפגינים מאז 2012", אמרה קתרין פרקס.

זה חיוני שהאחראים להפרות זכויות האדם הללו יועמדו לדין במשפט הוגן, ללא עונש מוות, ושישונו במהרה החוקים שמעניקים לכוחות הביטחון חסינות מעונש", אמרה מנאר אידריס.

רקע

לאחר הכרזת עצמאותה של דרום סודן ב-2011, איבדה סודן שני שליש מהכנסותיה מנפט, מה שגרם להתדרדרות הכלכלה. בעקבות קיצוצים בסבסודים של הדלק, מחירים גבוהים של המזון, וסביבה עוינת, בשנים 2012 ו-2013 הייתה עלייה חדה בהפגנות.

הדו"ח מבוסס על מחקר שבוצע בין יוני 2012 לאוגוסט 2014. אמנסטי אינטרנשיונל והמרכז האפריקאי ללימודי צדק ושלום הסתמכו על עדויות של עדי ראייה, קורבנות של הפרות זכויות אדם ומשפחותיהם, כמו גם על מידע שהגיע לאמנסטי אינטרנשיונל והמרכז האפריקאי ללימודי צדק ושלום מסטודנטים, פעילים בתנועות נוער, עיתונאים ועורכי דין מהחברה האזרחית בסודן.

מאז 2006, לא הורשה אמנסטי אינטרנשיונל להיכנס לסודן.

במקרים בהם מפגינים השתמשו באלימות, יידו אבנים ושרפו צמיגים, תגובת כוחות הביטחון, שכללה מקרים של ירי אש חיה, הייתה לא נחוצה ולא מידתית.

הידעת? פורטל סיפתח תורם מחצית מרווחיו לעמותות ומלכ"רים על פי בחירת הגולשים. כל שצריך לעשות הוא להגדיר את סיפתח כדף הבית, לאמץ עמותה כלבבך ו..לגלוש כרגיל. זו ה-דרך לייצר תרומה כספית חברתית מבלי להכניס את היד לכיס.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.