loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > השדולה לביטחון תזונתי התכנסה לדיון לקראת ראש השנה

השדולה לביטחון תזונתי התכנסה לדיון לקראת ראש השנה

פורסם ב20/09/2014
ע"י רן מלמד
"בגלל 4 קמעונאים ששולטים בשוק ישנו פער תיווך של 200% בירקות ובפירות"
  • ח"כ יצחק הרצוג יו"ר השדולה לבטחון תזונתי: אפעל כדי לשנות את הרגולציה על שוק הירקות והפירות כך שהם יהיו זמינים לכל אזרח
  • סמנכ"ל עמותת "ידיד": יש לייצר תו תקן לחלוקת המזון
  • מנכ"ל לקט ישראל: הצריכה הממוצעת של פירות וירקות בישראל נמוכה ב-20% ממדינות ה-OECD. חייבים למצוא דרך לאיסוף הרבה יותר מזון טרי וחלוקתו
  • נציגות השטח: חלק מהקהל שלנו מעדיף תווים לרכישת מזון

"הקמעונאים הגדולים הקימו חברות בת לרכישת פירות וירקות. הם שולטים על 60% מהשוק והתוצאה שהצרכן משלם עד 200% יותר מהמחיר שהפירות נרכשו מהחקלאים", כך אמר אתמול דובי אמיתי, נשיא התאחדות האיכרים, בכינוס מיוחד של השדולה לבטחון תזונתי בראשות ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, בה השתתפו עמותת "ידיד", לקט ישראל ונציגי המועצה לבטחון תזונתי.

"אפשר לומר היום בוודאות שסל הפירות והירקות שהחקלאים מייצרים לאורך השנה, לא מצליח להגיע לכל בית בישראל ובסוף השכבות מעוטות ההכנסה לא מצליחות לקבל את התוצרת החקלאית האמיתית, שלא לדבר על הערך התזונתי של הפירות והירקות והם נאלצים ללכת לחלופות בריאות הרבה פחות".

יו"ר השדולה לביטחון תזונתי, ח"כ הרצוג, אמר כי "עד היום השדולה לא עסקה בהצלת מזון. ניסינו לדאוג למימון שיאפשר אסדרה של הנושא תחת ארגוני גג וסטנדרטים קשים לחלוקת מזון. לצערי עד היום המצב לא הסתייע. עכשיו אנחנו צריכים לדון בהצלת מזון. הייתי רוצה שהשולחן הזה ייתן המלצות אופרטיביות כיצד המדינה יכולה לעזור לארגונים בעניין הזה".

ג'ף קליין, יו"ר בנק המזון העולמי תיאר את המתרחש בעולם ואמר כי יש המון רעב בעולם, ובעיית הרעב היא אקוטית במדינות רבות כמו הודו, מקסיקו ואפילו בארה"ב. חלק מהבעיה היא אוכל לא בריא שנובע מאוכל לא טוב ותנאים סניטריים ירודים. לכן, חלק חשוב מהפתרון הוא לא רק לפתור את הרעב, אלא גם למצוא אוכל מזין, ולחלק אותו גם לאנשים שלא יכולים להגיע אליו. חייבים לחנך את הציבור החל מאיך לבשל, איך למצוא חלבונים, פחמימות וויטמינים בשוק, איך להיות מסוגלים להרשות אותם לעצמם ואיך לאכול נכון על מנת להיות שבע ובריא בו זמנית".

מנכ"ל לקט ישראל, בנק המזון הישראלי אמר כי "החקלאים בישראל הם תורמי המזון הכי גדולים בארץ, וצריך להוקיר אותם על התרומה הזו. כמו כל מפעל יצרני, ברגע שהם מייצרים משהו הם לא רוצים שהוא ייזרק לפח, ולכן הם מעדיפים לתרום במקום לזרוק בפח. לקט ישראל אוספת כ-10,000 טון פירות וירקות בשנה מתוצרת חקלאית שאינה נקטפת. זהו שיתוף פעולה מבורך אך אינו מספיק. צריך לזכור כי על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, הצריכה הממוצעת של פירות וירקות בישראל נמוכה ב-20% ממדינות ה-OECD".

לדברי רן מלמד, סמנכ"ל עמותת "ידיד" "אנחנו חייבים ליצור תו תקן לחבילות מזון, בכדי לדאוג שאנשים באמת יקבלו אוכל שהוא בריא ומזין בו זמנית. אנחנו צריכים לדאוג לניצול טוב של עודפי מזון של תוצרת חקלאית. השדולה לבטחון תזונתי חייבת לקדם תוכנית שתייצר אסדרה, גם בחקיקה, לטיב המזון המחולק.  

דורית אדלר, עד לאחרונה מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה בבי"ח הדסה וכיום יועצת למועצה לבטחון תזונתי אמרה כי "אוכל בריא הוא חלק מהבטחון האישי שלנו. אנחנו משלמים ריבית גבוהה על העובדה שאנחנו לא דואגים שהאנשים הנזקקים ביותר יאכלו אוכל בריא. בישראל לא צריך להיות אי בטחון תזונתי, כי ישראל היא יצרנית מזון גדולה. המדינה צריכה להבטיח לכל מי שגר בישראל סל אוכל בריא שהוא יכול להרשות לעצמו. רוב המוצרים שתחת פיקוח הם מוצרים לא בריאים, ויש להחליף אותם במוצרים בריאים. צריך לשנות את המס- להוריד מס על מוצרים בריאים ולהעלות מס על מוצרים לא בריאים".

בובה לוי, פעילה חברתית מראשון לציון ומנהלת שותפה של קבוצת "הקול הנשי", המאגדת אלפי אמהות חד הוריות בכל הארץ התריעה כי "סלי המזון הם לא בריאותיים בכלל. מדובר בריבות שמכילות 99% סוכר, מוצרים שתוקפם פג ובכלל ישנו רושם שבחלק מחבילות המזון מכניסים כל מה שנשאר. בחג האחרון הצלחנו להמיר את הכסף שרצו לתרום לנו לרכישת מזון בתווי קנייה. זו היתה הצלחה גדולה. זה באמת מה שהמשפחות מעדיפות".  

רחל ביטון מהאגף לשרותים חברתיים בעיריית ת"א אמרה כי "למרות שאנחנו עובדים עם מספר עמותות המחלקות מזון, אין לנו שליטה על תוכן החבילות, אבל ברור שהרוב זה דברים מזיקים: סוכר, פסטות, לחם, קמח. יש מגמה של תוספת לחבילות של ירקות, פירות, עוף לקראת החגים אבל במהלך השנה זה לא קיים בעיקר בגלל עלויות השינוע של מוצרים טריים. אנחנו מנסים להעביר כמה שיותר עמותות לכרטיסים, זה בעייתי בגלל שזה מוריד את הנראות של העמותות. הן רוצות את הנראות כי זה מה שמביא להם את התרומות".

אמצו את עמותת ידיד מרכזי זכויות בקהילה בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.