loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > איפה הכסף? הסיוע לעמותות מתעכב

איפה הכסף? הסיוע לעמותות מתעכב

פורסם ב05/11/2014
ע"י אלעד כהן
משרד הרווחה הבטיח לדאוג להעברת 30 מליון ₪ לארגוני הגג העוסקים בהצלת מזון בישראל כבר בתחילת שנת 2014. השנה כמעט ומסתיימת והכסף עדיין לא הועבר, זאת בשל חילוקי דעות מנהלתיים בין משרד הרווחה לבין משרד המשפטים בנוגע להסדרים ותקנות ברורים בחלוקת הכסף.

יום המזון הבין לאומי, עמד במרכז הדיונים של ארבע ועדות בכנסת, ועדת העבודה והרווחה, הכלכלה, הפנים וועדת חוץ ובטחון העוסקת במזון לצבא. עד כה הוגש כבר על ידי שלושה חברי כנסת החוק לעידוד הצלת מזון שמטרתו לאפשר תרומה של מנות מזון מבושלות שיסייעו לעניים. הכסף שהובטח לארגווני הצלת מזון בישראל עדיים לא הגיע ליעדו.

גידי כרוך, מנכ"ל ארגון לקט ישראל, ארגון הגג המרכזי שעוסק בהצלת מזון בישראל, טען כי הארגון עמד בכל דרישות המשרד ועדיין העברת הכסף מתמהמהת, בזמן שהתורים לקבלת המזון הולכים ומתארכים.

כארבעים אחוזים מהמזון בישראל מוצאים את דרכם לפח האשפה. יום המזון הבין לאומי לו הוקדשו ארבע ועדות בכנסת נועד להעלאת המודעות לעובדות אלו ולגיוס חברי כנסת נוספים לחוק לעידוד הצלת המזון. את החוק הגישו חברי הכנסת שולי מועלם מהבית היהודי, חיליק בר מהעבודה ואולי לוי אבקסיס מישראל ביתנו. חוק עידוד הצלת המזון נועד כדי למצוא מענה ליכולת העמותות להביא לכמה שיותר נזקקים ארוחות חמות מבושלות ולהצליח לאסוף יותר מזון.

עד כה נמנעו חברות הסעדה ובתי מלון לתרום מזון מבושל מיותר מחשש כי עד שיגיע לנזקקים הוא עלול להתקלקל ולהזיק להם. לדברי כרוך החוק יפטור את התורמים מכל אחריות פלילית ואזרחית במצבים של אירועים כגון אלו, מאחר והכללים הבריאותיים יישמרו במלואם. כמו כן, חלקו השני של החוק קובע כי ייחקקו תקנות על ידי משרד הבראות לגבי טיב, איכות ובריאות המזון ובנוגע לאופן בו הוא יועבר מהתורם אל הנתרם. לדברי כרוך, גם העמותות יהיו מחויבות בציות לכללי הרגולציה, מה גם שגם כיום נדרשים תנאים מדויקים להגנה על המזון המבושל ושימורו בקירור או חימום ובאחסונו. אולם לדבריו, למרות שפעולות אלו מתבצעות כבר שנים רבות, אין להן תקנות ברורות ומוסדרות. כרוך מוסיף ואומר כי הארגון בו הוא משמש כמנכ"ל מציל קרוב למיליון וחצי ארוחות חמות בשנה ועוד שלוש עשרה אלף טונות של מזון מסוג אחר, כמו ירקות ופירות. ארגון לקט ישראל מקפיד על בטיחות המזון גם כיום, בעוד שעמותות אחרות, פחות מסודרות פועלות על פי שיטותיהן ולא מקפידים על התקנות. אולם אם תהייה תקנות ברורות, כל תחום איסוף המזון יוסדר לגמרי, בעד שהעמותות שאינן מקפידות על התקנות פשוט ייסגרו.

עד שנת 2013 צה"ל היה הגורם המרכזי בהטלת וטו על איסוף מזון מבושל. כתוצאה מכך הושלך אוכל מבושל רב לפחי האשפה. בשנה שעברה השתנו פני הדברים וצה"ל החל לתרום מזון מבושל רב לארגוני גג דוגמת לקט ישראל.

מה יהיה אם החוק לא יעבור

לדברי כרוך היה נסיון לחוקק את אותו החוק לפני כשש שנים. מי שעצר אותו בזמנו היה משרד המשפטים. פני הדברים היום הם שונים מאחר ומספר הרעבים גדל ואין כל הצדקה שלא לעשות שימוש במזון רב שמושלך לפח במקום להגיע למי שזקוק לו באמת. כרוך מאמין כי החוק יעבור הפעם בשל הצורך ההולך וגובר במזון. למעשה, לדבריו, מדובר באחד מהחוקים החברתיים ביותר ובזכותו ניתן יהיה לאסוף פי שלושה יותר ממה שנאסף כבר היום. חוק זה קיים בארצות הברית מזה שמונה עשרה שנים.

תגובת משרד הרווחה: "על פי החלטת משרד הרווה, יחד עם היועץ המשפטי לממשלה, יוקצו ששים מליון ₪ עבור סלי מזון שיסופקו למשפחות נזקקות באמצעות עמותות. התקציב יחולק לשני חלקים: שלושים מליון ₪ יועברו לכלל העמותות ושלושים מליון ₪ יועברו לעמותות הגג". עוד מסר משרד הרווחה בתגובתו כי " למרבה הצער, העיכוב תלוי במלואו בהתנהלות הגורם הרלוונטי במשרד המשפטים אשר אינו מפנים כי הבירוקרטיה פוגעת במישרין באנשים רעבים".

משרד המשפטים מסר בתגובה כי כספי תמיכה חייבים להתחלק באופן שווה בין כל הארגונים העוסקים בתחום. לטענת משרד המשפטים, ההתמהמהות של משרד הרווחה בהקמת מבחני תמיכה שיהלמו באופן מלא את הנחיית היועץ המשפטי לממשלה, היא זו שהביאה למצב בו חלוקת התמיכה מתעכבת, כמו גם פתרונות שונים שהוצעו למשרד הרווחה ולא התקבלו על ידיו.

הידעת? פורטל סיפתח תורם מחצית מרווחיו לעמותות ומלכ"רים על פי בחירת הגולשים. כל שצריך לעשות הוא להגדיר את סיפתח כדף הבית, לאמץ עמותה כלבבך ו..לגלוש כרגיל. זו ה-דרך לייצר תרומה כספית חברתית מבלי להכניס את היד לכיס.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.