loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > הבנקים ניסו למכור את הבית, ידיד הצילה את המשפחות

הבנקים ניסו למכור את הבית, ידיד הצילה את המשפחות

פורסם ב09/02/2015
ע"י רן מלמד
בניגוד להנחיית המפקח על הבנקים, נעשו נסיונות של הבנקים לפנות מביתם לווים שלא הצליחו לעמוד בתשלומי המשכנתא לפני מיצוי זכותם לפריסת תשלומים מחודשת

לפני מספר שנים הנחה המפקח על הבנקים, ביוזמת עמותת "ידיד" וח"כ איתן כבל, את הבנקים שלא לפתוח בהליכים משפטיים נגד לווים שלא הצליחו לעמוד בתשלומי המשכנתא לפני שאיפשר להם לממש את זכותם לבקשת פריסה מחודשת של ההלוואה ואפילו הקטנתה באמצעות פנייה לועדה הבינמשרדית המשותפת לבנקים לאוצר ולמשרד השיכון.

אז הוא הנחה. הבנקים בשלהם ואלמלא עמותת "ידיד" משפחות רבות היו נדונות לחיים של עוני ומחסור. לפניכם שני סיפורים שמוכיחים למה אף פעם אסור לוותר.

כשגלית (שם בדוי) נכנסה לראשונה למרכז "ידיד" בקרית גת, לפני כחצי שנה היא היתה נסערת מאד. אחרי שנים רבות של נסיון לעמוד בהחזרי תשלומי המשכנתא שלה היא נשברה והבנק ביקש למנות לדירתה כונס נכסים ולפנותה.

בשיחה ראשונית עם אנשי מרכז הזכויות של "ידיד" התברר שלגלית חובות נוספים שנוצרו כתוצאה מהמצוקה הנוראית אליה נקלעה כתוצאה מחוסר היכולת לעמוד בתשלומי המשכנתא והידיעה שקורת הגג היא הדבר החשוב ביותר מבחינתה כדי להצליח ולהתמודד עם חיי היום יום.

בבדיקה מעמיקה יותר התברר כי סיפור המשכנא מסובך. גלית היא אמנם גרושה אך מתברר שהבית היה רשום עדיין גם על שם בן זוגה מה שאיפשר לבנק להערים קשיים רבים בכל נסיון להגיע להסדר.

כפי שאנו עושים ב"ידיד", מסתכלים על התמונה הכוללת, טיפלו אנשי מרכז הזכויות, במקביל, בפריסת הלוואת המשכנתא באמצעות הועדה הבין משרדית המשותפת לבנק ולמשרד השיכון אך במקביל ולא פחות חשוב בהסדרים לגבי כלל חובותיה על מנת שניתן יהיה לבטל את הליכי המימוש ואת מינויו של כונס הנכסים. 

חצי שנה עברה. גלית הצליחה לשקם את חייה ולהחלץ מהפחד המתמשך של פינוי מהבית והליכי עיקול אשר חסמו אצלה כל יכולת להתקדם בעבודתה ולהצליח. בימים אלה קיבלה גלית את ההודעה כי כונס הנכסים הגיש בקשה לסגירת תיק ההוצאה לפועל וביטול המינוי לכונס נכסים.

"איזה כיף להכנס לבנק כשהמנהל מחייך אליי" סיפרה גלית כשהגיעה למרכז "ידיד" לעדכן אותנו בסוף המשמח.

מסקנה: חובות גורמים לשקיעה לתוך מעגל של עוני ומצוקה. הסדרים ופתרונות לאוכלוסייה נורמטיבית היא אחד הכלים המרכזיים שיכול להטין את ממדי העוני בישראל

-------------

שירה (שם בדוי), אם ל-4 ילדים, מתוכם 2 ילדים קטינים, שכולם מתגוררים עמם בבית הגיעה למרכז "ידיד" בקרית גת לפני שנתיים וחצי לערך עם צו פינוי בגין חוב פיגורים למשכנתא בסכום נמוך של 34 אלף ש"ח. בני המשפחה שסבלו מבעיות רפואיות רבות, פנו בעבר לוועדה המיוחדת וקיבלו הסדר פריסה מחודש אך עקב מצבם הרפואי לא הצליחו לבצע את הפריסה בפועל. משפנו אל מרכז הזכויות של "ידיד" הוכנה עבורם בקשה חוזרת לועדה המיוחדת לאשרור הפריסה וכן פניה לכונס הנכסים לביטול הפינוי ועיכוב הליכים והסדר זמני.

הפינוי שהיה קבוע בוטל, והתקבלה החלטת הועדה המיוחדת שאישרה פריסה בתנאים מצוינים בכפוף לתשלומי ניסיון.

מספר חודשים לאחר מכן בחודש מאי 2014 בוצעה הפריסה המחודשת של המשכנתא, ולאחרונה לאחר שעמדו בכל התשלומים שנדרש, נסגר תיק ההוצאה לפועל ובוטל כונס הנכסים.

המקרה של שירה מקומם במיוחד לאור העובדה שרוב כספי ההלוואה היו כספי המדינה. (הסיוע שהמדינה מעניקה לזוגות צעירים). הבנק שידע על הקשיים שבהם נמצאת המשפחה החליט כי נכון יותר לנסות ולפנות את המשפחה מהבית במקום לסייע לה להתמודד עם הקשיים כדי שתוכל להמשיך בחייה בשלווה.

וכמו שאתם כבר יודעים – בשביל זה צריך את "ידיד". בשביל זה אנחנו כאן בשבילכם.

אמצו את עמותת ידיד מרכזי זכויות בקהילה בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.