loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > מפעילויות עמותת חדוש

מפעילויות עמותת חדוש

פורסם ב19/05/2015
ע"י רן מלמד
אם לרגע שכחתם למה חשוב שיש לכם "ידיד" בא הסיפור הבא ומזכיר. והוא מזכיר עוד משהו - למה כלכך חשוב לעשות רפורמה בביטוח הלאומי

לאחד ממרכזי הזכויות של "ידיד" הגיע אבישר (שם בדוי) מכור לסמים לשעבר המתגורר בהוסטל. לאבישר הצטבר במהלך השנים חוב למוסד לביטוח לאומי. כאזרח שנקלע ל"תקלה כלכלית" (מושג חדש שלמדנו שמשרד האוצר והמועצה הכלכלית במשרד ראש הממשלה, משתמתשים בו) פנה אבישר לסניף הביטוח הלאומי הקרוב לביתו וסיכם על הסדר חוב שקבע שהחוב יסולק בארבעים ושמונה תשלומים שווים של 89 ש"ח כל תשלום.

יום אחד גילה אבישר, לתדהמתו הגדולה כי חשבון הבנק שלו עוקל. לא זאת בלבד, כשהגיע למקום עבודתו בישרה לו מנהלת החשבונות כי גם על משכורתו הוטל עיקול. נרגש ונסער רץ אבישר לביטוח הלאומי וניסה לברר את פשר ההתנהלות המוזרה

בפנים חתומות ורציניות ענה לו פקיד הביטוח הלאומי כי כיון שהחל לעבוד הרי שהסכם החזר החוב בטל ומבוטל והוא צריך להתחיל לשלם תשלום גבוהים יותר מידי חודש.

לא עזרו הסבריו ותחינותיו של אבישר שהציג בפני פקיד הביטוח הלאומי הוכחה כי משכורתו נמוכה מאד. גם שאלתו מדוע הוטלו העיקולים בעוד הוא עומד בתשלומים שנקבעו לו כסדרם לא נענתה בצורה מכבדת על ידי פקידי המוסד.

כתוצאה מהלחץ הרב שהופעל עליו והפחד פן ישאר ללא הכנסה כל שהיא, חתם אבישר על הסדר תשלומים חדש שבמסגרתו התחייב לשלם בכל חודש 200 ש"ח להסדרת חובו לביטוח הלאומי.

חזר אבישר לביתו והחל לחשב חישובים. האם יוכל לעמוד בתשלום כפול ויותר לביטוח הלאומי. התוצאה היתה שלמחרת היום הוא התייצב במרכז הזכויות של "ידיד" הקרוב לביתו.

או אז נכנסה לתמונה, נירה שלו, עו"ד קהילתית מהמחלקה המשפטית של "ידיד", יחד עם מנהלת המרכז יונה דיטמן פרלסון היא פנתה למוסד לביטוח לאומי ודרשה להבין באיזה זכות החליטו פקידי המוסד כי שינוי בהכנסות או בסטטוס התעסוקה מאפשר להם לבטל באופן חד צדדי הסדר שנחתם כדת וכדין. עוד ציינה עו"ד שלו כי התנהלות הביטוח הלאומי אשר הטיל עיקול מבלי לתת  הודעה מראש והפעיל עליו לחץ לחתום על הסדר חדש, הינה פסולה ובלתי ראויה

"התנהלות זו חמורה בהתחשב בחולשתו הכלכלית והנפשית של אבישר ובעובדה ששליטתו בשפה העברית הינה ברמה נמוכה מאד", כתבה עו"ד שלו.

מישהו שם במוסד הטוען לשיפור משמעותי ברמת השירות שלו, הבין שיש כאן מחדל. בתשובה ששלח המוסד לביטוח לאומי לעו"ד שלו הוא הודיע כי הוא מחזיר את אבישר להסדר המקורי עליו חתם וכי הוא מוחק את הריביות והקנסות שהצטברו לחוב כמו גם את העיקולים שהוטלו על המשכורת וחשבון הבנק.

לידיעת אנשי הביטוח הלאומי, זוהי  החוויה שרבים מן הפונים למרכזי הזכויות של עמותת "ידיד" חווים חדשות לבקרים.  מקרה זה ממחיש לא רק את הניצול לרעה של הכוח שיש בידי המוסד אלא את העובדה כי לא ניתן היה לפתור מקרה זה ללא מעורבות משפטית אשר במקרים רבים אינה נגישה מספיק לאוכלוסיות הזקוקות לה יותר מכל.

ולכם אנחנו מזכירים שוב למה צריך את "ידיד" ולמה חייבים רפורמה בביטוח הלאומי. אנחנו ממשיכים לעבוד על זה

אמצו את עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.