loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > 52 מליון שח, זה מחיר הוצאת 18 אלף נשים ממעגל העוני

52 מליון שח, זה מחיר הוצאת 18 אלף נשים ממעגל העוני

פורסם ב19/10/2015
ע"י רן מלמד
עמותת "ידיד" וארגון הקול הנשי לקראת הדיון שיתקיים השבוע בועדה לזכויות הילד. 52 מליון ש"ח בלבד, זה המחיר להוציא 18 אלף נשים ממעגל העוני.

"בישראל למעלה מ- 120 אלף משפחות חד הוריות המונות כ- 520 אלף איש ואישה. מצבן של אמהות אלה בכל הנוגע ליכולת הקיום הבסיסית בכבוד, יכולת ההשתכרות וקבלת מזונות הילדים ונושאים רבים אחרים עומדים על שולחנה של החברה הישראלית כבר שנים רבות אך במיוחד מאז הגזירות הכלכליות של שנת 2002-3. כך נכתב במסמך אשר הוגש לועדה לזכויות הילד שתדון השבוע, במסגרת הארועים לציון יום העוני הבינלאומי, על ידי עמותת "ידיד" וארגון הקול הנשי

במהלך כהונתה של הכנסת ה- 19 החלו תהליכים שונים במטרה לקדם שורה של פתרונות לבעיות אלו. חלק גדול מתהליכים אלה נעצר בשל ההחלטה על פיזור הכנסת והליכה לבחירות", נכתב במסמך. על פי התוכנית שאושרה על ידי שרי האוצר והרווחה הקודמים, הוסכם כי שמונה עשרה אלף אימהות עצמאיות (חד הוריות). שאינן מקבלות מזונות מבני זוגן, ובשל כך מקבלות דמי מזונות מהביטוח הלאומי יוכלו לקבל את מזונות הילדים מבלי לאבד את זכותן להתפרנס בסכום של עד 9,000 ש"ח לחודש.

עלות התיקון נאמדת בכחמישים ושניים מיליון ₪, זאת לפני שמחשבים את גביית הביטוח הלאומי מבני הזוג המסרבים לשלם מזונות. חה"כ מאיר כהן, בתפקידו כשר הרווחה והשירותים החברתיים, סיכם כאמור לפני שנה עם שר האוצר דאז יאיר לפיד על תיקון החוק שהיה אמור לצאת לפועל בימים אלה, בהתאם לרוח מסקנות הוועדה למלחמה בעוני אך עקב התחלפות הממשלה נאלצים בעמותת "ידיד" ובארגון הקול הנשי להתחיל ולקדם את הפעילות מחדש.

סמנכ"ל עמותת "ידיד" שהכינה את הצעת החוק ויזמה את רעיון התיקון רן מלמד: "בעמותת ידיד וארגון הקול הנשי, קוראים לממשלה לאמץ את הצעת החוק ולתקן עוול המונע מאימהות חד הוריות שהן מפרנסות יחידות להשתכר שכר ראוי בלי שיפגעו מזונות ילדיהן. בארגון הקול הנשי ועמותת "ידיד" מזכירים כי תשלום מזונות הילדים הנו מימון ביניים בלבד אשר המדינה כבר היום, גובה בחזרה קרוב לשבעים אחוזים מהכספים אותם היא משלמת לילדים באמצעות אימהותיהן".

בארגון הקול הנשי ובעמותת "ידיד" תובעים עוד משרי הממשלה וחברי הכנסת לקדם שורה של צעדים לקידום כלכלי של אמהות עצמאיות (אמהות חד הוריות):

  1. חוק המזונות – הפרדת שכר האם ממזונות הילדים – המשמעות – כל אם חד הורית שמקבלת מזונות דרך הביטוח הלאומי תוכל להשתכר בלי קשר למזונות הילדים שהיא מקבלת
  2. העלאת התקרה המזכה במס הכנסה שלילי לגובה של פעם וחצי השכר הממוצע במשק ופישוט תהליך קבלת הסכומים. החוק, כבר הוגש ע"י רשות המיסים ועבר בקריאה ראשונה. יש להחיל עליו דין רציפות ולהעבירו מחדש בהקדם.
  3. הגדלת הסיוע בשכר דירה לאמהות זכאיות  - 30% לפחות. מפרנסת יחידה צריכה עדיין להמשיך ולממן דיור שבמקרים רבים התחלקו ההוצאות עליו בין שני מפרנסים.
  4. תמרוץ נשים עובדות – מי שמשתלבת בשוק העבודה ממשיכה לקבל את ההטבות שקיבלה בזמן שהיתה בהבטחת הכנסה לפחות למשך שנתיים נוספות וכן תמריצים למעסיקים הקולטים אמהות חד הוריות.
  5. מענק לימודים של הביטוח הלאומי – העברת התיקון לחוק – כל האמהות יקבלו מכיתה א' עד יב' סכום של 1300 ש"ח לילד לשנה – בכנסת הקודמת החוק עבר בקריאה טרומית ויש להעלותו מחדש. קיימת הסכמה של הביטוח הלאומי ושל גורמי המקצוע לתיקון המוצע.
  6. מערכת הסברה ומיצוי זכויות שתבדוק האם כל אם חד הורית ממצה את כל מה שמגיע לה – המערכת חייבת להיות פרונטלית ואישית עם כל אם ואם. יש להקים בחקיקה מערכת זו כך שתאגם את כלל הזכויות המוקנות לאמהות החד הוריות וילדיהם ממשרדי הממשלה השונים.
  7. שינויים מרחיקי לכת במערכת ההכשרות המקצועיות – הרחבת הרשימה, הרחבת היכולת ללמוד לתואר ראשון המהווה כלי בסיסי לקבלה לעבודה בשרות הציבורי ובשוק הפרטי.
  8. הנחות במים וחשמל- הנחה בחשמל שתינתן גם למי שאינה מקבלת מזונות שהיא מפרנסת יחידה.
  9. הנחות בחוגים- הנחות בחוגים למשפחות חד הוריות ובמיוחד לכאלה שהאם עובדת.

להורדת המסמך המלא לחצו כאן

אמצו את עמותת ידיד מרכזי זכויות בקהילה בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.