loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > יור עמותת ידיד אבי גבאי- הנזקקים ביותר מודרים

יור עמותת ידיד אבי גבאי- הנזקקים ביותר מודרים

פורסם ב11/12/2016
ע"י רן מלמד
יו"ר עמותת "ידיד", אבי גבאי: הנזקקים ביותר מודרים על ידי הביורוקרטיה האינסופית ממימוש זכויות שמגיעות להם בחוק. הממשלה והכנסת חייבות להתמקד בהליכי מימוש הזכויות ולצמצם את הטרטור האינסופי והאגרות הנלוות לקבלת זכויות

"מדינת ישראל על זרועותיה השונות מחויבת לעסוק בהרחבת זכויות הרווחה של אזרחיה ובהקלה משמעותית של תהליכי הביורוקרטיה הנוגעים למימוש זכויות אלה. הנושא הראשון מקודם תדירות בעוד השני כמעט ולא קיים. התוצאה היא שהשכבה שהכי נזקקת לא מסוגלת להתמודד עם מנגנוני הביורוקרטיה ולא נהנית מזכויות המגיעות לה בדין". כך אמר היום יו"ר עמותת "ידיד", אבי גבאי, בארוע השקת פרוייקט "גוזרים את ה- Red Tape, נאבקים בבירוקרטיה" אותו תוביל עמותת "ידיד" בשנת העבודה הקרובה.

 

למעלה מ 15,000 משפחות בשנה נעזרות בעובדי ומתנדבי "ידיד" בהתמודדות עם הביורוקרטיה וזו טיפה בים. לכן, התכנית האסטרטגית של ידיד היא להמשיך ולסייע למשפחות פרטנית ולצד זה לטפל בבעיות השורש שמונעות מאזרחים לקבל את זכויותיהם. לשיטתנו הליך מתן הזכויות חייב להיות פשוט בדומה להליך המקביל של גביית מיסים מהאזרחים.  

 

בארוע בו נטלו חלק גם חברי הכנסת אלי אלאלוף (כולנו), יו"ר ועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת, והעיתונאית טליה פלד קינן, אמר עוד גבאי כי "מי שיש לו יכולת כלכלית מתמודד עם כשלי ביורוקרטיה באמצעות מאעכרים ושירותי שר"פ למיניהם בעוד מרבית אזרחי ישראל נאנקים ועסוקים ב"סידורים" שכל מהותם העברת ניירות שיצאו ממחשב בין גופי ממשלה ובחלק גדול מהמקרים לא משיגים את מטרתם הצודקת". גבאי הזהיר כי המצב יילך ויחמיר ככל שהבירוקרטיה הממשלתית תלך ותתעצם כפי שאנו רואים שקורה יום יום ושעה שעה."

 

לדברי גבאי, מטרת הפרוייקט שמשיקה היום עמותת "ידיד" בשבוע שבו מציינים בכל העולם את יום זכויות האדם, היא להעלות את הנושא על סדר היום, לייצר פתרונות, להציע חוקים ולהביא, בעזרת שרי הממשלה, חברי הכנסת, פקידי הממשלה והציבור הרחב, לצמצום הבירוקרטיה ולפישוטה. 

 

עקרונות התוכנית של "ידיד" במהלך שנת העבודה הקרובה:

  1. האזרח לא ידרש להעביר מידע לגביו בין רשויות ציבוריות אלא יוכל לאשר להן להעביר מידע הנוגע. בהקשר זה תונח על שולחן הכנסת הצ"ח אותה יוביל ח"כ אלי אלאלוף.
  2. פעולה מקיפה של פישוט הליכים, טפסים ואישורים ממשלתיים.
  3. מתן דגש על יישום פשוט של זכויות רווחה חדשות שנחקקות. 
  4. צמצום והפחתה של אגרות ממשלתיות אשר בינן לבין עלות הטיפול אין כל קשר. ב"ידיד" מבצעים בימים אלה ניתוח מקיף על כלל האגרות הממשלתיות ודו"ח מפורט בנושא יוצג לחברי הכנסת ולציבור הרחב במהלך החודשים הקרובים.
  5. שינוי בחוקים צרכניים שיקשור בין המחיר הממוצע של שירותים לבין מחיר המקסימום שיוכל אותו ספק לגבות. בדרך זאת, גם מי שלא מודע ולא מסוגל להתמודד עם ספקים יוכל להנות מהתחרות ולא לסבול ממנה.

 

יו"ר וועדת העבודה, הרווחה והבריאות, חה"כ אלי אלאלוף (כולנו): "התפקיד שלנו כממשלה הוא לוודא שכל אדם במדינה יהיה מודע לזכויותיו ויקבל אותם. לצערי אנחנו רואים שהמצב אינו כך.  מי שבפריפריה ואין לו משאבים כלכליים, לא מקבל דבר. מי שלא יודע למלא טפסים, מי שהעובדת סוציאלית לא מגיעה אליו, או מי שהמורה לא באה לבקר אצלו בבית- לא מנצל את הזכויות המגיעות לו. הבירוקרטיה הפכה להיות אויב מספר אחת של האזרח והיא רק הולכת ומתנפחת. אנחנו נמשיך ונפעל יחד, גם מבחינת חקיקה וגם בשטח, לטובת שירותי מיצוי הזכויות במדינת ישראל".

אמצו את עמותת ידיד מרכזי זכויות בקהילה בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.