loader
loaderloader
דף הבית > חדשות סיפתח > הסביבה חוזרת למערכת הבחירות

הסביבה חוזרת למערכת הבחירות

פורסם ב20/05/2014
ע"י אלעד כהן
חיים וסביבה – ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל, יחד עם הקליניקה למשפט סביבתי באוניברסיטת בר-אילן קיימו כנס בחירות משותף ובמרכזו פאנל של מועמדים לכנסת, שהתמקד בנושאי סביבה. בפאנל השתתפו חברי הכנסת אורי אריאל (הבית היהודי), משה גפני (יהדות התורה-דגל התורה); ניצן הורוביץ (מרצ); דב חנין (חד"ש); איתן כבל (העבודה); ואורלי לוי-אבקסיס (הליכוד ביתנו), וכן פרופ' אלון טל ("התנועה"). את האירוע הנחתה כתבת הסביבה בחדשות 2 לילך סונין.

נאור ירושלמי, מנכ"ל חיים וסביבה אמר בדברי הפתיחה של האירוע, כי בעידן של בחירות הנסובות בעיקר על אישיות המנהיגים, נדחקות אג'נדות חשובות לשולי השיח. ארגוני הסביבה פועלים לקדם את סדר היום הסביבתי מול כל המפלגות, ולשם כך הכינו "מצע ירוק" משותף, שהועבר למפלגות ולמתמודדים. בכוונת ארגוני הסביבה גם לפרסם בימים הקרובים השוואה של מצעי המפלגות וכן דירוג של הצבעות סביבתיות בכנסת היוצאת, כדי לאפשר לבוחרים המתעניינים בנושאי סביבה להבין את עמדותיהן של המפלגות השונות בנושא ולקבל החלטת מושכלות בהתאם.

המשתתפים בפאנל התבקשו להתייחס לרפורמה בתכנון שקידם ראש הממשלה בכנסת היוצאת. ח"כ משה גפני הצהיר, כי הוא מתכוון להצביע נגד הרפורמה כאשר תעלה לדיון. לדבריו "איכות סביבה זה החיים שלנו; הבריאות; דברים שאסור שיקרו רק כי יש לחצים כלכליים. יש פיתוח שפוגע בבריאות, גורם לזיהום קרקע ומים. לכן צריך לא לתת לרפורמה לעבור".
ח"כ אורי אריאל אמר, כי "יש פתרונות אחרים לבעיות הדיור חוץ מהרפורמה. צריך לטפל בשיווק ולתקן את המשילות". ח"כ איתן כבל הדגיש, כי "הסיפור של הרפורמה זה הכסף הגדול".
דיון סוער נסב סביב שאלת ניהול משאבי הטבע של המדינה ובעיקר סביב תגליות הגז. בחלק הזה של הדיון עלו קריאות ביניים רבות מהקהל שדרש לדעת האם חברי הפאנל מתכוונים לפעול להגדלת התמלוגים, שקטעו את הדיון והכריחו את המנחה, לילך סונין, לנהל ביד רמה את הפאנל כדי להשיב את הסדר על כנו.
ח"כ משה גפני סיפר לקהל כי בתקופת הדיונים על המלצות וועדת שישינסקי הופעלו לחצים על גדולי התורה, כדי לנסות ולשכנע אותם ששינוי הסכם התמלוגים מנוגד להלכה. "אני עמדתי חשוף מול הלחצים והלוביסטים והטייקונים בועדת הכספים בנושא ששינסקי, והלחצים לא הועילו", אמר גפני. לדבריו, "מעולם לא הצליחו לאיים עלי וללחוץ עלי להצביע בעד חלופה אנטי סביבתית. צריך להמשיך במלחמה על זכותו של הציבור להינות מהרווחים. הממשלה חייבת להיות רגולטור חזק בנושא זה, אבל צריך להשאיר את הניהול והביצוע בידי השוק הפרטי".
ח"כ חנין: "צריך להלאים את משאבי הטבע. המדינה יודעת לנהל כשהיא רוצה, כמו שהיא עושה עם התעשיה הבטחונית. אני בעד להלאים את הגז, את ים המלח ואת הפוספטים." בתשובה לשאלת המנחה, כי הממשלה לא יודעת לנהל אמר חנין, כי הממשלה יודעת לנהל מצוין! לדבריו, "טייקון שיעזוב את הארץ לא ייקח איתו במזוודה את ים המלח או את מרבצי הגז. נוכל להסתדר גם בלי הטייקונים".
ח"כ אורלי לוי: "אני מתנגדת באופן עקרוני להפרטות ולהעברת אוצרות הטבע ונכסי הציבור לידיים פרטיות. אבל בנושא הגז מדובר בהשקעות עצומות וצריכים להיות ריאליים והמדינה חייבת להיעזר בשוק הפרטי, כי היא אינה מסוגלת להשקיע את הסכומים הנדרשים לשם הפקתו". לדברי ח"כ לוי, השאלה היא מה עושים עם ההכנסות ו"צריך לצבוע את התמלוגים וליעדם לנושאי רווחה, חינוך ובריאות".
ניצן הורוביץ אמר, כי "צריכה להיות תפיסת ייסוד שהמשאבים קודם כל שייכים לציבור, וניתן לנו ולא למשפחה אחת. המשאבים הם קודם כל בידי הציבור. מים, אוויר, ים המלח. יש פה מאבק על תפיסות ייסוד".
אורי אריאל: "אין ויכוח על כך שמשאבי הטבע שייכים לציבור. הויכוח הוא איך מנהלים אותם. עופר או תשובה רוצים להרוויח כסף, וזו זכותם. העניין הוא הממשלה." ח"כ אריאל הודיע כי הוא מתכוון להגיש בג"ץ נגד ההחלטה לייצוא הגז, וביקש את עזרת ארגוני הסביבה. הוא הזכיר שהגיש בעבר בג"צ נגד המדינה על כך שטרם הקימה את קרן הדורות הבאים, שהוחלט להקים במסגרת ההחלטה על תמלוגי הגז בעקבות ועדת שישינסקי.
אלון טל הדגיש, שהבעיה מתחילה מחוסר התכנון לטווח ארוך, והביא כדוגמא את ביטול נציבות הדורות הבאים בכנסת שהוקמה כדי לאפשר חשיבת עתיד ותכנון ארוך-טווח. הוא סיפר לנוכחים, כי באנגליה ייצאו את הגז במחירים נמוכים, וכעת הם מייבאים גז במחירים גבוהים בהרבה. "התכנית ליצוא גז מטורפת" אמר פרופ' טל והוסיף: "צריך להבטיח עצמאות אנרגטית גם לנכדינו".
איתן כבל: "המדינה לא יודעת לעשות הכל, לצערנו. צריך למצוא את האיזון בחלוקת המשאבים, ואת רובם להחזיר לציבור."
דב חנין אמר לסיום, כי "הספירה לאחור לעידן הגז החלה, ואיתה ספירה לאחור למה שיכול להיות אסון סביבתי גדול... צריך לזכור שהים התיכון רגיש יותר מהאוקיינוסים, והקידוחים בו מסובכים ועמוקים יותר. ישראל אינה אימפריה אמריקאית, ולכן עלינו לפעול מראש למנוע את האסון הזה. אחד האתגרים המרכזיים שיעמדו מולנו בכנסת הבאה הוא חוק נפט מודרני."
בתשובה לשאלה מדוע המדינה בולמת את האנרגיות המתחדשות אמר ח"כ משה גפני, כי "בנושא אנרגיה מתחדשת יש לממשלות תסמונת של ראש קטן ואין ראיה לטווח הארוך".
עוד אמירות חשובות שעלו במהלך הדיון:
ח"כ משה גפני: "אני נגד הקמת מפלגה סביבתית. אם איכות סביבה הכי חשוב לכם, תדמיינו אותי רגע בלי זקן, בלי כיפה, ובלי חליפה. אבל אתם הרי לא תצביעו לי ... אם יהיה קונצנזוס במפלגות שאיכות הסביבה היא נושא חשוב, המצב היה טוב בהרבה."
ח"כ דב חנין: אנחנו עומדים בפני מערכה מורכבת וקשה ... בכנסת הבאה אנחנו עלולים לחוות נסיגה דרמטית בהישגים רבים וחשובים שהצלחנו להשיג במהלך העשור האחרון.. תיזהרו מכל מי שאומר שאין ויכוח על נושאים סביבתיים – אלה הנושאים שהם הכי במחלוקת, יש בהם הרבה מאוד אינטרסים וכסף, ואם נחשוב שהכל בסדר, נתעורר מחר או מחרתיים עם מדינה אחרת לגמרי.
ח"כ איתן כבל: "אפשר להשפיע גם מהאופוזיציה! ראו את הדוגמא של דב חנין."

למידע נוסף: נאור ירושלמי, טל. 050-3999561 * מאיה קרבטרי, טל. 050-3999563

אמצו את עמותת חיים וסביבה בפורטל סיפתח, ותרומה מרווחי האתר תועבר לעמותה.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.