loader
loaderloader
דף הבית > מאמרי סיפתח > המוסד לביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי

פורסם ב08/07/2014
ע"י ליאור ירדן
המוסד לביטוח לאומי הוא הגוף האחראי על מימושן של מרבית הזכויות החברתיות במדינת ישראל. פעילותו מעוגנת בחוק הביטוח הלאומי משנת 1953. עוד עוסק גוף זה במימוש חוקים הנוגעים לבטחון סוציאלי.
הידעת? בכל פעם שנכנסים לפורטל סיפתח מייצרים ערך קהילתי. אמץ את פורטל סיפתח כדף הבית, ותוכל גם אתה להגדיל את סך התרומה לקהילה

המוסד לביטוח לאומי הוקם בשנת 1954. לפני הקמתו פעל בישראל משרד הסעד שהמשיך את פעילותו בתחום העזרה הסוציאלית למשך כמה שנים נוספות ועד להתבססות המוסד לביטוח לאומי. עם השנים התרחבו תחומי הפעילות של ביטוח לאומי והוא החל להוות גוף משפיע על אופי מדינת ישראל בתחום הרווחה, ועם חזונו לקדם תפיסה של זכויות חברתיות אוניברסאליות ולאו דווקא סיוע לחלשים בחברה, כפי שנהג לעשות משרד הסעד שקדם לו.

השינויים המשמעותיים שחלו בפעילות ואופי המוסד לביטוח לאומי התרחשו בשנות השמונים של המאה העשרים. בשנים אלו הוקמה תוכנית הייצוב הכלכלית בישראל (1985),  והשינוי המהותי שחל היה ירידה בהיקף ובגובה הקצבאות אותן משלם המוסד; שינוי זה תקף עד ימינו. שינוי נוסף שחל במוסד לביטוח לאומי היה בשנת 1986, אז החליטה הממשלה על שיפוי מעסיקים, כלומר, המדינה תשלם למוסד לביטוח הלאומי חלק מהתשלום אותו שילמו עד לאותה שנה למעסיקים ואשר שימש לביטוח העובדים.

חוק הביטוח הלאומי משנת 1995 קובע כי המוסד לביטוח הלאומי הינו גוף סטטוטורי, כלומר כזה הפועל מתוקף חוק מדינה. כשמו, זהו מוסד ביטוחי שמטרתו העיקרית היא הבטחה של קיום בסיסי לאוכלוסיות הזכאיות לכך והפעלת שירותים ומידע בנושאי זכויות בהריון ולידה, פגיעה ומחלות, הפסקת עבודה, קשישים, ילדים, מוגבלויות ועוד.

המוסד מבטיח החזרים כספיים במקרי הצורך, למשל לאחר תאונת עבודה ואובדן כושר ההשתכרות של העובד שנפגע. במקרים כגון אלו משלם הביטוח הלאומי לנפגע קצבה, גמלה או קצבת נכות, בהתאם לפגיעתו , חומרתה וההיקף שלה, שתבטיח לו המשך קיום כלכלי, גם אם אינו יכול יותר להתפרנס.

ההבדל בין המוסד לביטוח לאומי לבין חברת ביטוח פרטית, בא לידי ביטוי בכך שגובה הפרמיה בביטוח לאומי לא נקבע לפי רמות הסיכון של המבוטח אלא מחושב לפי גילו, הכנסתו ויכולת התשלום של המבוטח. באופן זה יצר הביטוח הלאומי מערכת פרוגרסיבית בה בעלי הכנסה גבוהה ישלמו תשלומים גובהים יותר מבעלי הכנסה נמוכה ואילו ההחזר, המענק או הגמלה יתבצעו באופן שווה לכולם, לפי מצבם וחומרת הפגיעה שלהם.

תשלום לביטוח לאומי הוא חובה ובכך הוא מבטיח כיסוי ביטוחי לכל אזרחי ותושבי ישראל. בניגוד לביטוח פרטי, התשלום לביטוח הלאומי מתחלק בין העובד לבין המעסיק כאשר גם עצמאים או אנשים שלא עובדים כלל מחויבים בתשלום לביטוח הלאומי.

תחומי פעילות

המוסד לביטוח לאומי מספק מענה, תשלומים וכיסויים ביטוחיים בתחומים נרחבים, ביניהם:

  •  נפגעי תאונות עבודה או מחלת מקצוע- במקרים בהם עובד נפגע בעבודה או חלה כתוצאה ממנה, יהיה זכאי לקבלת פיצוי בגין אובדן כושר עבודה או הימים בהם לא היתה לא יכולת השתכרות, וכן, במצבים בהם היקף הנזק הוא רחב ונגרמה לו נכות, מלאה או חלקית, זמנית או לצמיתות, יקבל גמלה קבועה בהתאם לדרגת הנכות שנקבעה לו, לכל ימי חייו או לתקופה בה הוגדרה הנכות. דרגת הנכות והיקפה נקבעת על ידי וועדה רפואית של מוסד לביטוח לאומי, המורכב מרופאים מומחים ומזכיר הוועדה.
  • אבטלה וזכויות מובטלים- המוסד לביטוח לאומי דואג לזכויות עובדים שאיבדו את מקום עבודתם. בזכות התשלום אותו משלם כל עובד למוסד לביטוח הלאומי, הוא נהנה מדמי אבטלה המחושבים לפי שכרו בשנה האחרונה לעבודתו ובניכוי דמי ביטוח לאומי (מופחתים, כל עוד אינו עובד).
  • השלמת הכנסה- מיועדת לאוכלוסיה החלשה בישראל, העובדת במשרות חלקיות או בשכר שאינו עומד אפילו בקנה אחד עם שכר המינימום.
  • הבטחת הכנסה- ניתנת לאנשים שאינם עובדים, בעלי קריטריונים שונים, למשל אמהות חד הוריות.
  • קצבת נכות כללית- ניתנת לאנשים שחוו פגיעה שגרמה להם נכות או שנולדו כך. היא לא כוללת נכות שנגרמה עקב תאונה בעבודה, תאונת דרכים וכדומה, אלא תאונות אישיות או כאמור, אדם שנולד עם נכות שמגבילה את יכולתו לעבוד ולהשתכר.
  • גמלת סיעוד- ניתנת לאנשים הזקוקים לסיוע סיעודי ואף למימון בתי אבות.
  • קצבת זקנה- גם זקנים שלא עבדו ואינם נהנים מקרן פנסיה, זכאים לקצבת זקנה בהגיעם לגיל פרישה. את הקצבה הזו משלם המוסד לביטוח לאומי
  • משפחות חד הוריות- המוסד לביטוח לאומי מסייע למשפחות חד הוריות עם זכויות הטבות שונות, ביניהן הנחה בארנונה, מענק לימודים, הפחתה בתשלום דמי ביטוח לאומי, הנחה בתשלום מעונות יום וקצבת ילדים, אותה זכאיות לקבל גם משפחות שאינן חד הוריות.
  • מזונות- המוסד לביטוח לאומי משלם דמי מזונות לנשים גרושות שבעליהן לא עומדים בתנאי התשלום שנקבעו בהסכם הגירושין.

רבים אינם מודעים לזכויותיהם, המגיעות להם על פי חוק בביטוח הלאומי. כל הפרטים, לפי נושאים וקטגוריות, מופיעים באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי וכוללים את כל הזכויות וכיצד יש לפעול ולהתנהל אל מול מוסד זה.

לביקור באתר הביטוח הלאומי לחצ/י כאן

רשימת סניפי המוסד לביטוח לאומי:

אשדוד:           רחוב הבנים מספר 14, מיקוד 7744409
אשקלון:          רחוב הנשיא מספר 101מיקוד 7832810
באר שבע:       בניין פריזמה ברחוב שזר 31 א'
בני ברק:         רחוב אהרונוביץ 12 בני ברק מיקוד 5137706
חדרה:            רחוב הלל יפה 7 א מיקוד 3820310
חולון:              רחוב פנחס לבון 26, חולון, 5816201
חיפה:             שד' פלי"ם 8 מיקוד 3309511
טבריה:           רחוב הופיין מספר 1 מיקוד 1410301
יפו:                 רחוב התקומה מספר 30ת.ד 8507מיקוד 61084
ירושלים:          רחוב בן שטח 4 מיקוד 9414704
כפר סבא:        וייצמן 39, כפר סבא 4435107
כרמיאל:          שד' נשיאי ישראל 11 מיקוד 2192111
נהריה:            רחוב וייצמן 62 מיקוד 2238018
נצרת:             רחוב המחצבות 3 , אזור התעשייהמיקוד 16000
נתניה:            רחוב הרצל מספר 68 מיקוד 42392
פתח תקוה:    רחוב רוטשילד 72 מיקוד 4947332 ת.ד 454
קריות:           רחוב אח"י אילת 50 קרית חיים מיקוד 2626939
ראשון לציון:   רחוב ישראל גלילי 7 מיקוד 7542606
רחובות:        רחוב רמז מספר 64מיקוד 7644905
רמלה:           רחוב דני מס מספר 11, רמלה, מיקוד 7240106
רמת גן:         רחוב החשמונאים מספר 15, ת.ד 10300, מיקוד 5248284
תל אביב:      רחוב יצחק שדה מספר 17 מיקוד 6777517

הידעת? פורטל סיפתח תורם מחצית מרווחיו לעמותות ומלכ"רים על פי בחירת הגולשים. כל שצריך לעשות הוא להגדיר את סיפתח כדף הבית, לאמץ עמותה כלבבך ו..לגלוש כרגיל. זו ה-דרך לייצר תרומה כספית חברתית מבלי להכניס את היד לכיס.

על מנת לאשר בעלות על מודעת העסק הנכם מתבקשים להזין את פרטי האימייל שלכם וללחוץ על כפתור "שלח".

תודה.
נשלח אליך אימייל לאישור כתובת המייל. אנא בדוק את תיבת המייל שלך ולחץ על הקישור שבמייל לצורך הפעלת פרטי הגישה שלך.

שגיאה.
אימייל כבר רשום במערכת או פרטים שנשלחו אינם נכונים.